Galopujące do przodu zmiany podatkowe paraliżują niektórych podatników. Generalnie powinniśmy się cieszyć, że wreszcie nastał rząd, który zrewolucjonizował podatki. Wszystko po to wszystko, żeby było prościej, sensowniej i lepiej dla przedsiębiorcy. Im bardziej przyglądamy się zmianom, tym bardziej jesteśmy zaniepokojeni, już nie skalą zmian ale tym co te zmiany przyniosą. Od około 2 lat najczęściej wypowiadane słowa z zakresu podatków to „uszczelnienie VAT”. Ministerstwo Finansów cieszy się sukcesami, uczciwi podatnicy również. Komu jak nie przedsiębiorcom zależy na sprawnym, przejrzystym i przystępnym do opanowania systemu podatkowego. Co prawda nadal nie ma szczegółów co do jednolitych stawek VAT na niektóre towary i usługi. A jak by to uprościło życie.

Zgodnie z tym, co czytamy w prasie i słyszymy w programach informacyjnych tudzież gospodarczych – teraz ma być inaczej. Ale czy lepiej? Te i podobne hasła słyszeliśmy wielokrotnie, niektórzy zdążyli się już do nich przyzwyczaić, bowiem każdy kolejny minister obiecywał pozytywne dla przedsiębiorców zmiany podatkowe. I rzeczywiście za kilka dni będzie inaczej.

Od 1 lipca wchodzi w polski porządek podatkowy split payment. Na czym będzie polegał cały ten mechanizm? Otóż, do standardowego rachunku firmowego banki otworzą każdemu przedsiębiorcy jedno konto VAT. Jedno konto w jednym banku. Jeżeli kontrahent zdecyduje się na rozliczanie faktur z wykorzystaniem split payment, wówczas część płatności odpowiadająca kwocie VAT trafi na konto VAT, natomiast kwota netto na zwykły rachunek. Co jeszcze dowiadujemy się o „podzielonej płatności”? Wiele, ta zmiana powoduje, że nie będziemy mogli w swobodny sposób – jak do tej pory – dysponować środkami znajdującymi się na koncie VAT. To konto będzie służyło wyłącznie do rozliczeń VAT między podatnikami VAT rozliczanych w polskiej walucie. Na tę chwilę ustawodawca przewiduje dobrowolność w wyborze rozliczeń VAT, co oznacza że nie będzie musiał dokonywać przelewów z „komunikatem przelewu” jaki dopisujemy do faktury z wykorzystaniem split paymentu. Jednak czy aby na pewno przedsiębiorcy nie będą musieli zaakceptować mechanizmu podzielonej płatności niemal że od samego początku? Naszym zdaniem, ta forma rozliczeń rozprzestrzeni się bardzo szybko po przedsiębiorstwach a to za sprawą firm z udziałem Skarbu Państwa. Nie od dziś mówi się, że będą aktywnie zaangażowane w propagowanie nowego mechanizmu podzielonej płatności a to może całkowicie i nieodwracalnie zmienić charakter rozliczeń większości podatników.

Mamy także zapowiedź zmian wielu innych przepisów i te zmiany nie są tak oczywiste w sensie poprawy sytuacji przedsiębiorcy. Najgłośniejszą zmianą ma być wprowadzenie limitu możliwego tworzenia kosztów uzyskania przychodów dla samochodów leasingowanych. Ministerstwo Finansów, twierdzi, że obecne przepisy są niesprawiedliwe, bo przy zakupie na firmę mamy limit, którego nie ma w przypadku leasingu. Idąc za znanym li tylko argumentem Ministerstwa Finansów, zamiast znieść limit dla zakupów na firmę, wprowadza się limit dla leasingu. To rozwiązanie wydaje się absurdalne z punktu widzenia przedsiębiorcy, zamiast wprowadzić lepsze przepisy, wyrównuje się do gorszych. Prawdą jest, że ten limit ma wynosić sto pięćdziesiąt tysięcy złotych a to oznacza, że większość przedsiębiorców zainwestuje w średniej klasy auta, bowiem luxus będzie poza jego zasięgiem. Zakup w formie leasingu to de facto kredyt! Komu aż tak bardzo przeszkadza to, że niektórzy przedsiębiorcy sięgają po audi, BMW czy mercedesa? Dlaczego musimy obniżać standard? Oczywiście cel jest jeden: więcej pieniędzy w budżecie. Ale czy per saldo rzeczywiście będzie zadawalające? Jeśli przedsiębiorcy zamiast aut droższych będą kupowali tańsze, to gdzie tu logika czyli zysk w budżecie państwa? Oczywiście wiele firm i tak kupi droższe auto, bowiem segmet artykułów luksusowych jest od lat na stałym poziomie dochodowym – tylko po co te wielkie słowa i piękne zapowiedzi, a chodzi po prostu o to, żebyśmy płacili większe podatki.

Hits: 96